BİNBAŞI HALİS ATAKSOR HATIRA ORMANI KÜÇÜK ANAFARTALAR, ÇANAKKALE

BİNBAŞI HALİS ATAKSOR HATIRA ORMANI 

www.turkyasam.com forum sitesinden “Kemal'in Askerleri” isimli Atatürkçü çalışma topluluğu tarafından rahmetli dedem Bnb. Halis Ataksor adına gerçekleştirilen “Bnb. Halis Ataksor Hatıra Ormanı” çalışması Aralık 2006 itibariyle sonuca ulaştı.

Bu çalışmanın gerçekleşmesinde başta Amerika’dan maddi katkılarını ileten Sn. İbrahim Kurtuluş olmak üzere, topluluk yöneticisi Sn. Alper Darçın’a ve maddi-manevi katkılarını esirgemeyen tüm topluluk üyeleri ve katılımcılara yürekten teşekkür ediyorum.

Bu çalışmanın başlangıcında, Eylül 2006’da beni haberdar ettiklerinde mutluluğumu tarif edemem. Çalışmanın başlangıç noktasının  “Bnb. Halis Bey’in Kilye Koyu rölyeflerinde adının ve resminin bulunmaması” olması ayrıca manidar. Bu vatanperver insanlar, Milli Parklar Müdürlüğü’nün düzeltmemekte ısrar ettiği bu ayıbına istinaden, dedelerinin adını, olabilecek en güzel yöntemle yarımadaya taşıdılar.

Yıllar boyu bölgeye faydalı olacak bu orman ile hem Bnb. Halis Bey’in hatırası ilelebet kalıcı olacak, hem de o her bir fidanın temsil ettiği 27. Alay askerlerinin aziz hatıraları anılacak. Hatıra ormanı çalışması hakkında özet bilgi aşağıdadır;

 -  Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği  çalışmalar paralelinde Milli Parklar Müdürlüğü’nün bölgedeki ağaçlandırma faaliyetlerine izin verdiği alanda gerçekleştirilen bu çalışma ilk kez Eylül 2006 yılında duyuruldu.

-  "Kemalin Askerleri" topluluğu üyelerince heyecanla başlanan çalışma, dört ay gibi kısa bir sürede tamamen gönüllü maddi katkılarla şekillenerek büyüdü.

-  Yaklaşık 2000 civarında fidan barındırıyor.

 -  Gelibolu Yarımadası Küçük Anafarta Köyü çıkışında bulunan orman arazisi, güzel bir rastlantı eseri Conbayırı mevkii, Anafarta ovası, Suvla koyu gibi önemli noktalara hakim bir mevkiide bulunuyor.

 - Ziyaret için, Eceabat Ana Tanıtım Merkezi yanından Bigalı Köyü istikametinde giden yola giriliyor. Ormana, Bigalı Köyü’ne girmeden takip edilen yoldan Büyük Anafarta ve Küçük Anafarta köyü içinden geçilerek ulaşmak mümkün.

- Bölgenin GPS kodları şöyle,

UTM 35N 0441135 4462332

N 35' 13" 49 E 44' 53" 13