HURAFEYE YANIT

Hurafeye yanıt

Çanakkale'de savaşmış Binbaşı Halis'in torunu, anlatılan saçma sapan hurafelere dedesinin 'savaş günlüğü' ile yanıt verdi...

 Önay Yılmaz

Çanakkale Savaşları'nda Anafartalar'da 27. Alay Komutanlığı yapan Binbaşı Halis Ataksor'un torunu emekli öğretmen Serdar Ataksor, yasadışı rehberlerce, Gelibolu Tarihi Parkı'nı ziyarete gelenlere anlatılan hurafelere en güzel yanıtın, dedesinin tuttuğu günlükler ve yazdığı raporlar olduğunu söyledi.

 Ataksor, "Bu günlüklerde ne askerlere yol gösteren köpekler, ne askerleri yutan bulutlar ne de evliyalar var. Sadece savaşın acımasız gerçek yüzü var. Türk askeri kahramanca savaşarak, doğaüstü olayların yardımı olmadan bu zaferi kazanmıştır" dedi.

'Hurafelerin kitapları da satılıyor'  Ataksor, dedesinin Harp Okulu'ndan mezun olduktan sonra Trablusgarp ve Balkan savaşlarında gözünden ve bacağından yaralandığını anlattı.

 Oturduğu evi, dedesinin günlükleri, raporlar, savaş anıları, fotoğrafları ve belgeleriyle dolu küçük bir Çanakkale müzesine çeviren Ataksor, şöyle konuştu:

 "Biz dedemin raporlarını Çanakkale Raporu adı altında bir kitapta topladık. Bu raporlarda hurafelerden, esrarengiz olaylardan hiç bahsedilmiyor. Sadece vukuat raporları ve mülahazalar var. Bu kahraman askerlere yapılan saygısızlığa el konulması, Kültür Bakanlığı'nın bu konunun üzerine ivedilikle eğilmesi gerekmektedir. Bu gezilerin ve ziyaretlerin de, Kültür Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı gözetiminde yapılması gerekir. Bazıları insanlarımızı kandırarak, tarihi çarpıtmak ve Çanakkale Zaferi'nin ünlü komutanlarından Mustafa Kemal'i ortadan kaldırmak istiyor."